2024.04.25. - Márk

Kitiltották az állatvédõket, elaltatták a kutyákat.

Június 13-án a gyepmester kitiltotta az állatvédõket az ajkai gyepmesteri teleprõl, ahol közel egy éve saját pénzükön látták el és gondozták az állatokat. Amíg az állatvédõk az önkormányzatnál jártak, az összes kutyát elaltatták. Az állatvédõk arra kérik az állatbarátokat: írjanak levelet a polgármesternek és adjanak hangot felháborodásuknak. Az alábbiakban a Vahur Ajka és Térsége Állatvédõ Egyesület közleményét olvashatod.
adó 1% állatvédő kutya, cica örökbefogadás állatmentés

Adó 1% felajánlás Állatvédelemre!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18464654-1-06

A Vahur Állatvédõ Egyesület közleménye

A "Vahur" Ajka és Térsége Állatvédõ Egyesület 2004. júliusában tartotta alakuló ülését. Kiemelt céljaként az ajkai gyepmesteri telepre bekerülõ állatok segítését, gazdához jutásának támogatását határozták meg az egyesület tagjai.

Az induláskori elhatározás az volt, hogy heti egyszer az egyesület valamelyik tagja kimegy a telepre fotózni, s a fényképek segítségével a kutyákat meghirdeti a megyei újságban és a helyi lapokban, valamint felteszi az Internet vonatkozó oldalaira. Ez a heti egyszeri alkalom hamarosan rendszeres, napi munkává alakult; a nyári szabadság miatti "helyettesítés", melyre a gyepmester élettársa kérte meg a csapatot, rádöbbentette a csapatot néhány alapvetõ dologra: a telepen nem volt elegendõ számú itató és etetõ edény, a kennelekben nem volt fekhely, sõt a tisztításhoz szükség alapfelszerelés sem állt rendelkezésre. A gyepmester által a kutyák ellátására hátrahagyott nyers tüdõ a melegben megromlott, s kukacok hemzsegtek benne.

A telepen nyár vége óta napi rendszerességgel jelen vagyunk. Sem a gyepmester, sem pedig a gyepmester élettársa ez ellen kifogást a kezdeti idõszakban nem emelt, pedig a kutyák élelmezését, takarítását, mozgatását és szükség esetén orvosi ellátását az egyesület önkéntesei biztosították. Egy hallgatólagos megállapodás lépett érvénybe, melynek az volt a lényege "kimondatlanul" is, hogy az egyesület ellátja a kutyákat, s így azon kutyák sem kerülnek elaltatásra, amelyek esetében a 14 napos várakozási idõ letelt.

Az egyesület a tagdíjakból, vállalkozóktól kapott támogatásokból, felajánlásokból teremtette elõ a szükséges tárgyi és pénzügyi eszközöket, ezért sem a gyepmestertõl, sem az önkormányzattól ellentételezést nem kért és nem is kapott.

A telepen lévõ kutyák többségét az egyesület szintén saját költségén beoltatta veszettség ellen és kombinált oltással is, mivel a leadott kutyáknál azt tapasztaltuk az oltási könyvek alapján, hogy legtöbbször még a kötelezõ oltások is elmaradtak. A jogszabályi elõírások betartása és egy esetleges járvány megelõzése érdekében döntött úgy az egyesület, hogy saját költségén a 14 napon túli ebeket beoltatja.

Az elmúlt egy évben közel száz kutyát sikerült gazdához adnunk, így megmenekítve õket a haláltól. Ez a szám lényegesen nagyobb, mint a korábbi években gazdához juttatott kutyák száma. Tavaly nyár óta a telepen egyetlen hivatalos altatás volt (legalábbis 2005. június 12-éig), sajnos akkor sem várták meg a 14 napos, a befogott kutyákra vonatkozó határidõt.

Az elmúlt néhány hónapban folyamatossá váltak a gyepmester élettársa és az egyesület önkéntesei közötti nézeteltérések, melyek mindig a csapat által végzett munka becsmérlésébõl indultak ki. A telep nyilvántartó füzete 2005. évben egy kis méretû négyzetrácsos füzet lett. (2004. évben ilyen füzet nem volt, a kutyákról valószínûleg nincs áttekinthetõ nyilvántartás a gyepmesternél; az egyesület pedig csak nyár közepe óta vezet naplót a bekerülõ és kikerülõ állatokról). Ebbe írta be a gyepmester vagy a gyepmester élettársa (aki más települések gyepmestereként tevékenykedik és szintén az ajkai telepre hozza az általa befogott kutyákat) a befogott és leadott kutyák adatait, s ebbe kellett feltüntetni, ha gazdához mentek. A nyilvántartás nem volt egyértelmû és a gyepmester maga sem vezette megfelelõen. Sok olyan kutyát is befogottként írt be, akikrõl mindenki tudta, hogy leadottak, ráadásul nem is mindegyik Ajkáról leadott, mégis ajkai befogottként szerepeltek. (Azt, hogy azonnal örökbe adható, a gyepmester piros karikával jelölte, innen lehetett tudni, ha egy kutya befogottként is volt írva, valószínûleg nem volt az.) Az ajkai befogottként való beírást csak sejthetõ, hogy mi indokolta. Nem tudjuk, hogy az ajkai önkormányzat fizetett-e ezekért a kutyákért befogási díjat és hogy a leadó gazdák fizettek-e a gyepmesternek a szolgálataiért, mivel bizonylatok errõl sincsenek. A folyamatos vádak szerint ezt a füzetet nem vezettük megfelelõen.

Az egyesület által örökbeadott kutyákról örökbefogadási szerzõdés készült. Így mindegyiküknél visszakereshetõ, hogy hová kerültek gazdához. Akiket más szervezetek vettek át, vagy tulajdonjog fenntartással kerültek az egyesület gondozásába, a hatósági állatorvos által aláírt engedéllyel rendelkezünk.

Májusban annyira rendszeressé váltak a gyepmester élettársa felõli támadások, melyeket már tárgyalásokkal nem lehetett megoldani, hogy levelet írtunk a polgármesternek, felsorolva az általunk végzett tevékenységeket, és beleírva néhány olyan esetet, ami számunkra aggályos a gyepmester (élettársának) ténykedéséhez kapcsolódóan. (Az általunk küldött levél másolatát lásd jobboldalt.)

A levélre Ajka város Polgármesterének aláírásával jött a válasz, mely szerint a gyepmesterrel mind az önkormányzat, mind a lakosság meg van elégedve, így nem kívánnak ezen változtatni. A munkánkat megköszönték, de az együttmûködés írásos megfogalmazására nem is utaltak, mint ahogy az általunk felsorolt problémákra sem reagáltak.

2005. június 11-én szombaton, a telepen az állatok ellátását végzõ önkéntes szólt, hogy a gyepmesteri füzetbe kézzel be van írva, hogy 13-án délig a telepet hagyjuk el, onnan ki vagyunk tiltva.

Június 13-án az egyesület képviseletében két tagunk felkereste az önkormányzatnál az ügyintézõként megjelölt Andrónyi urat. Kiderült, hogy az önkormányzat a gyepmester hatáskörébe utalta a telepre való belépések szabályozását, így a kitiltásunk érvényes, bár azt, hogy ez ellen van-e jogorvoslat, azt nem tudjuk. Mint ahogy a kitiltás valódi okát sem. Az egyesület a kitiltásról csak a füzetbõl értesült. Arról hivatalos értesítést nem kaptunk.

A telepen víz van, villany és megfelelõ szennyvízelvezetés nincs. A hatósági elõírásoknak így nem felel meg. A nyilvántartási rendszer hiányos, az önkormányzat a gyepmester hatáskörébe utalt olyan feladatokat is, amelyekrõl neki, mint üzemeltetõnek, lenne kötelessége döntést hozni, így szabad kezet adva a korábban folytatott abszolút nem állatbarát hozzáállásnak. Ezt mi sem bizonyít jobban, mint hogy a mai napon, míg az egyesület két tagja az önkormányzatnál jártak, a telepen lévõ kutyákat elaltatták. Mindezt tették úgy, hogy a telepnek nincs mûködési és szervezeti szabályzata, vagy akár egy mûködési leírása, ami erre vonatkozóan iránymutatást adna.

A telep egy kihalt, szomorú hely lett.
Ez volt a köszönet az önkormányzat részérõl az egy éves, áldozatos és rengeteg költséggel, teherrel és önfeláldozással járó munkánkért. A szeretett és gondozott kutyáink élete.
Még szerencse, hogy a gyepmester a tevékenységét az önkormányzat és a lakosság megelégedésére végzi.

Hát mi nem vagyunk elégedettek.

Kérem, hogy akit szintén elkeserít és felháborít az, ami velünk történt, küldjön egy levelet Ajka város polgármesterének, melyben hangot ad véleményének. (Egy másolati példányt kérjük, hogy a Vahur Egyesület címére is juttassanak el, nehogy ez az ügy is elsikkadhasson.) Hátha így felismerik, hogy a civilekben igenis van erõ, nem lehet õket csak úgy asztal alá söpörni.

A cím:

Polgármesteri Hivatal
Schwartz Béla Polgármester
8400 AJKA
Szabadság tér 12.

Az egyesület címe, ahová a másolati példányt kérjük eljuttatni:
Vahur Állatvédõ Egyesület
8400 AJKA
Béke u. 25.
Kutyaotthon adó 1% támogatása

Adó 1 százalék felajánlás állatvédő, állatmenhely feladatokra